İnternet Dünyasında Yeni Düzenlemeler

İnternete karşı olarak yapılan yeni düzenlenmeler, hem internet kullanıcılarına hem de bizler gibi web tasarımı şirketlerine birçok yük getirmektedir. Torba yasa kapsamında değerlendirilen bu kanun taslağında bulunan maddeler bireysel internet kullanıcılarının yanında ülkemizin internet ekonomisini de etkileyebilecek kadar büyük düzeyde. 5651 sayılı kanun taslağında yapılan değişiklikler ile internet dünyasına gelmesi beklenen yenilikler ve kısıtlamaları sizler için derledik..
Yasaklanmış Bir Siteye Girmemiz Mümkün Mü?
Daha önce de  bir çok site engellenirken, yapılacak değişiklikler arasındaki en dikkat çekici olanı ise, artık engelleme ve yasaklamanın IP adresi üzerinden yapılacak olması. Bu sayede engellenen internet sitelerine hiçbir şekilde giriş yapılamayacak. Eğer bu IP adresinin kullandığı başka bir web sitesi varsa ona da erişim engelli hale gelebilecektir.

Geçtiğimiz yıllarda YouTube’a engelleme koyulduğunda, engelleme IP üzerinden olmadığından farklı yollarla giriş yapılabilirken yeni yasa ile beraber engelleme halinde bu sitelere giriş mümkün olmayacak.

Yeni düzenlemelerin kullanıcılara ek bir maliyet getirir mi?
Düzenlemenin en büyük eleştiri alan hususlarından biri de  ‘Erişim Sağlayıcıları Birliği’ oldu. Mesleki bir birlik olacak bu kuruluş, hatırı sayılır bir masrafı de beraberinde getirecek. Bu masrafların başında veri saklama bulunuyor. Söz konusu masrafların artması ise dolaylı olarak olsa da son kullanıcılara yansıyabilecek.
İnternet hızımız yeni düzenlemelerden etkilenecek mi?
Bireysel internet kullanıcılarını etkileyecek bir konu da sadece domain üzerinden değil site sayfalarına da engelleme yapılabilmesi. Yani herhangi bir sitede yazılan bir haber ya da bir tweet bir paylaşım kullanıcılara gösterilemeyecek.
Bu durum ayrıca bir süzme gerektirdiği için kullanıcılara ulaşan internetin yavaşlaması olası. Bunlar dışında merkezi bir izlemenin de uygulamalar arasına alınabileceği konuşuluyor.
İnternet / web tasarımı firmalarının maliyetleri yükselecek mi?
Sunucu firmaları kullanıcıların her türlü izini sürebilecekler. Her kullanıcının internetteki hareketliliği kayda alınabilecek ve birkaç yıl süre ile saklanabilecek. Bu sayede de sunucu firmalarının maliyetleri, yükleri artacak. Bu da ne yazık ki site sahiplerinin faturalarına yansıyacak.
Sitenin kapatılmasına / engellenmesine karar verecek merci neresi?
Daha önce mahkeme kararıyla alınan internet sitesi site engelleme yetkisi de bakanlığa ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) Başkanına verilecek. Böylece ‘uygunsuz’ bulunan içeriklerin, yetkili makamlarca daha hızlı bir şekilde adli yollardan engellenmesi mümkün olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir